Z masnim deležem elementa v spojini lahko predstavimo njeno elementno sestavo. Oznaka za masni delež je črka w in nima enote. Masni delež ima vrednosti med 0 in 1. Izračunamo ga lahko na dva načina:
Masni delež lahko izrazimo kot masni odstotek. Masni odstotek dobimo tako, da masni delež pomnožimo s 100 in dodamo znak %. Njegova
vrednost je med 0 % in 100 %.
Oglejmo si primer ugotavljanja masnega deleža elementa v spojini.
V 50,0 g neke spojine iz kisika in fluora je 14,8 g kisika. Izračunajte masni delež kisika in ga izrazite še v masnih odstotkih.

Odgovor: Masni delež kisika v spojini je 0,296; masni odstotek kisika je 29,6 % (masni delež pomnožimo s 100 in dodamo znak %).
Vsota masnih deležev vseh elementov v spojini je 1 (oziroma
100 %). Masni delež fluora v spojini pri prejšnji nalogi izračunamo tako, da masni delež kisika odštejemo od 1.
w(F) + w(O) = 1; iz tega sledi: w(F) = 1 - w(O) = 1 - 0,296 = 0,704.
Masni delež fluora v spojini je 0,704; masni odstotek fluora
je 70,4 % (masni delež pomnožimo s 100 in dodamo znak %).
Askorbinska kislina (vitamin C) je bela trdna snov. Pomanjkanje vitamina C povzroča bolezen skorbut. Iz predpone "a-" (nasprotje) in imena bolezni "skorbut" je izpeljano tudi ime "askorbinska kislina". Veliko vitamina C je v limonovem soku, kar so vedeli že pomorščaki v 18. stoletju, ki so z uživanjem limon preprečili zbolevanje za skorbutom. Molekula askorbinske kisline vsebuje ogljikove, vodikove in kisikove atome.
Analizirali smo vzorec vitamina C. Vzorec je vseboval 81,8 mg ogljika, 9,2 mg vodika in 109,0 mg kisika. Izračunajte masne odstotke vseh treh elementov v vitaminu C. Rezultate podajte na eno decimalno mesto natančno.
Masni odstotki: w(C) = 40,9 %; w(H) = 4,6 %; w(O) = 54,5 %.